آرایش حرفه‌ای اتاق خواب

آرایش حرفه‌ای اتاق خواب

آرایش حرفه‌ای اتاق خواب

 

آرایش حرفه‌ای اتاق خواب

اتاق خواب جایی است که در آن رویا می‌بینیم،‌ ولی چگونه می‌توانیم اتاق‌مان را آراسته و دکور کنیم تا در روز و هنگام بیداری هم فضایی رویایی داشته باشد؟ نکته‌های زیر رهنمودهایی هستند که با دنبال کردن‌شان می‌توانید اتاق خوابی زیبا و آراسته داشته باشید.‍

رنگ شادی

اگر از طرح‌های مدرن و مینی‌مال امروزی خسته شده‌اید و دل‌تان دیگر رنگ‌های خنثی و خاکستری یا سفید را نمی‌خواهد، دست به کار شوید. تا بخواهید رنگ در این جهان هست. از طبیعت بیاغازید و رنگ‌های درخشان را وام بگیرید. کوسن‌های گل‌دار برگزینید و دیوار پشت تخت را با کاغذ دیواری ط‌رح‌دار بپوشانید. در انتخاب طرح‌های گل‌دار به اندازه گل‌ها دقت کنید. همه طرح‌ها را به یک اندازه انتخاب نکنید. اگر از گل‌های درشت در کوسن‌ها و بالش‌ها استفاده می‌کنید، ‌برای روانداز تخت، پارچه‌ای را برگزینید که گل‌های ریز دارد.

رنگ‌های گرم به اتاق انرژی می‌دهند و رنگ‌های سرد فضا را آرام می‌سازند. یکی از این دو حس و حال را برگزینید ولی رنگ‌های دیگر را هم به اندازه کم در گوشه و کنار به کار برید. اگر انتخاب رنگ برای اتاق خواب دشوار است، از عکس‌های رنگی در مجله‌ها و اینترنت کمک بگیرید.

بازی تاج و تخت

هیچ تختی را بی‌تاج در اتاق رها نکنید. اگر شده یک تاج کوچک هم کارساز است. اگر دیوار پشت تخت را ساده رها کرده‌اید، فرصت خوبی است تا تاجی بزرگ و چشم‌گیر برای تخت خود برگزینید. می‌توانید از تخت‌های چوبی برای این کار استفاده کنید. اگر تاج تخت‌تان ساده و کوتاه است، توجه را به فضای خالی پشت آن بدهید. یک تابلوی بزرگ رنگی روی دیوار می‌تواند پاسخ مساله باشد. گاه نیز می‌توانید از بالش‌های بزرگ و رنگی به عنوان تاج تخت نرم استفاده کنید. این بالش‌ها می‌توانند نقش نقطه کانونی اتاق خواب را بازی کنند.

 

چشم اتاق خواب

چشم اتاق خواب، پنجره است. پنجره می‌تواند در کنار تختخواب، نقطه کانونی دیگری برای اتاق باشد. اگر پنجره اتاق رو به فضایی است که چشم هیچ بیگانه‌ای به داخل نمی‌افتد، از خوشبخت‌ترین آدم‌های روزگار هستید. با این حال هم پرده را از یاد نبرید. برای یک خواب آسوده، باید روشنایی بیرون را کنترل کنید. پرده‌ها می‌توانند هرگونه نقص یا نادرستی پنجره اتاق را بپوشانند. اگر پنجره‌ کوتاهی دارید، پرده‌ای بلند بیاویزید و اگر پنجره‌تان در زاویه‌ نامناسبی قرار دارد، با نورگیرها به سبک‌های گوناگون، از اندازه ناهماهنگی آن بکاهید.

 

دریچه‌ای به جهان خیال

هیچ عنصری به اندازه آینه با اتاق خواب هماهنگ نیست. آینه عنصری جادویی است که خیال آدمی را به جهان‌های دیگر می‌برد. یک آینه دیواری در یک اتاق خواب کوچک، دعوت به گشودگی است. در انتخاب آینه برای اتاق خواب، همیشه اندازه‌های بزرگ را در نظر بگیرید. حتی می‌توانید آینه‌ای تمام قد را کنار دیوار سرپا نگاه دارید. زاویه آینه با دیوار، حسی از عمق را به اتاق می‌بخشد.

 

همراهان کوچک

نقش میزهای عسلی یا کناری تختخواب در اتاق خواب همانند نقش کوتوله‌ها در کنار سفید برفی است: هیچ یک بدون دیگری کامل نخواهد بود. هر اندازه اتاق خواب‌تان کوچک باشد، می‌شود یک میز کناری برای تخت در نظر گرفت. از یاد نبرید که این میز برای نهادن گوشی همراه یا دندان مصنوعی در لیوان نیست!

میز کنار تخت بهترین جا برای یک چراغ پایه کوتاه جهت مطالعه شبانه یا یک تندیس یا قاب عکس است. چه چیزی بهتر از این که هر شب پیش از خواب یک اثر هنری زیبا را ببینید یا چهره عزیزی را به خاطر بیاورید. اگر اتاق خواب‌تان بزرگ است، می‌توانید از دو میز در دو سوی تخت استفاده کنید. نیازی نیست همواره این دو میز مانند هم باشند. می‌توانید از اصل عدم تقارن سود بجویید.

شاید بیشتر اتاق خواب‌های امروزی فضای چندان بزرگ نداشته باشند، ولی اگر از کسانی هستید که در خانه‌های بزرگ یا ویلاها زندگی می‌کنند، اتاق خواب بزرگ‌تان حتماً نیاز به یک پاتختی دارد. یک شزلون یا نیمکت چوبی که رویش را با بالشتک‌هایی زیبا آراسته‌اید، زیر پای تخت بگذارید. این نیمکت می‌تواند هم جایی برای زمان‌های آماده شدن برای خواب و هم جایی برای مطالعه یا کارهای کوچک در اتاق خواب باشد. صندوقچه‌های قدیمی هم می‌تواند ایده‌ای خوب برای این کار باشد.

نظم در بی‌نظمی

اتاق خواب جای بی‌نظمی و شلختگی نیست. عادت کنید لباس‌های‌تان را روی تخت یا در گوشه و کنار اتاق رها نکنید. چه رختکنی بزرگ در اتاق داشته باشید چه یک کمد دیواری کوچک، بکوشید همه لباس‌ها را درون آنها جای دهید. اگر نمی‌رسید درون کمدها را منظم کنید، باز هم بهتر است شلختگی درون کمدها باشد تا بیرون و در پیش چشم. در جایی که فضای ذخیره‌سازی به اندازه کافی ندارید، از یک پارتیشن یا جداکننده زیبا برای جدا کردن یک گوشه از اتاق استفاده کنید.

 

تعبیر روشن از یک رویا

درست است که اتاق خواب برای خوابیدن است ولی از روشنایی این اتاق نباید غافل شوید. در اتاق خواب چون هر اتاق دیگری، به هر سه گونه از نور و روشنایی نیاز است. نور اصلی را در جایی قرار دهید که هنگام دراز کشیدن روی تخت، مستقیم در دید شما نباشد و چشمان‌تان را خیره نکند. نورهای تزیینی می‌توانند هنگام استراحت و لمیدن بر تخت، فضایی شاعرانه و احساسی بسازند. اگر اتاق خواب کوچک است، به جای آباژور یا چراغ پایه‌دار، از چراغ‌هایی استفاده کنید که روی دیوار نصب می‌شوند و بازوهایی برای تغییر جهت و اندازه دارند.